Paralı Trafiğe Yatırım Yapmadan SEO ile Organik Trafiğinizi Nasıl Katlarsınız

Kendi işinizi kurmak ya da bir müşterinin işini geliştirmek için çabalarken bir şeyi net olarak farkedersiniz işletmelerin kârlı ve sürdürülebilir olması için organik trafiğe muhakkak ihtiyacı vardır.

Funnel Kafası sitesinin arama varlığını katlama sürecine tanık olmak ve bunu kendi ürün/hizmetlerinize nasıl uygularsınızı öğrenmek için size bir fırsat sunuyoruz.

Öncelikle eğitimi anlatırken de kullanacağımız çok önemli bir yapıdan bahsedelim. Katıldığımız bir eğitimde öğrendiğimiz bu şablon tüm kurgularımızda çok geçmeden yerini almıştı. ”Mindset – Skillset – Toolset”

”Mantalite – Yetenekler – Araçlar” olarak çevirebileceğimiz bu şablon herhangi bir konuyu anlatırken rahatlıkla uygulanabilecek bir yapıyı temsil ediyor.

Bugün öncelike Funnel Kafası gözüyle SEO’nun yerinden, yani mantaliteden bahsedip sizi farklı bir eğitime davet edeceğiz.

Trafiği anlamak için görseldeki ”aktif ve pasif potansiyel niyeti” anlamak gerekiyor.

Aktif ve pasif niyet şablonu

Tüm online trafikler yukarıda gördüğünüz piramidin 3 bölümünden birinde yer alır. Aklınıza ne gelirse gelsin yukarıdaki piramitte muhakkak bir karşılığı vardır.

Şimdi sırasıyla bu trafikleri inceleyelim.

Birinci kısım sizi arayan insanları temsil eder. Sizi ya da markanızı (örnek: funnel kafası) ya da doğrudan ürün/hizmetinizin özel adını (örnek: disney+) yazarak yapılan aramalar bu kategoriye girer.

Genellikle en düşük arama hacimi bu kategoride görülse de en kaliteli kitle de bu kitledir. Bu sebeple bu kitleyi dönüştürmek her zaman daha kolaydır. Organik trafiğin neden kıymetli olduğunu hatta rakiplerin bile neden isminize reklam verdiğini buradan da anlayabilirsiniz.

İkinci kısım, teklif ettiğiniz ürün/hizmeti arayan kitleyi temsil eder. Bu kısım için önemli olan size dair spesifik bir arama yapılmaz ürün ya da hizmete dair bir arama yapılır. Yani siz burada aktif niyetle aranan şeye bir çözüm üretiyorsunuz demektir.

Bu kısımdaki trafik hem yüksek bir hacme hem de yüksek bir kaliteye sahiptir. Bu sebeple de rekabetin yoğun olduğu alan genelde 2. alandır. Rekabet demek pazar demektir ve bu da paranın akışta olduğu alan demektir.

Üçüncü kısım ise seni ya da teklif ettiğin şeyi bilse ilgilenebilecek kitleyi/trafiği temsil eder. En büyük hacme sahip kitle burada olmasına rağmen, en düşük kaliteye sahip kitle de yine buradadır.

Şeklin sol kısmında gördüğünüz üzere bu üç alanı birbirinden ayıran en kritik şey niyettir. Bir kişinin aktif niyetle araması demek potansiyel olarak müşteri olma olasılığının yüksekliğini ifade eder.

Bu sebeple SEO 1 ve 2 numaralı alanı kontrol etmek adına çok önemlidir. 3’ncü alan ise genellike pasif potansiyel niyete sahip ve ilgi alanı ya da demografi gibi özelliklerle hedeflenebilecek kişileri temsil eder.

Mesela siz tenis oynamayı seven biriyseniz ekipman satan firmalar potansiyel alıcı olma ihtimalinize karşı sizi bu alanda hedefler ve reklam gösterir.

Şimdi şablonu özetleyelim:

  • 1. Kısım: Sizi Arayan İnsanlar. (Organik Arama ya da Paralı Arama Trafiği) Düşük Hacim, Maksimum Kaliteli Kitle
  • 2. Kısım: Teklif Ettiğiniz Ürün/Hizmeti Arayan İnsanlar. (Organik ya da Paralı Arama Trafiği ya da YouTube aramaları.) Yüksek Hacim, Yüksek Kalite ve Rekabetçi Ortam
  • 3. Kısım: Sizi ya da Ürün/Hizmetinizi Bilse Sizinle İlgilinebilecek İnsanlar. (Facebook/Instagram, Google Display Network, YouTube, LinkedIn vb.)

Sonuç olarak bu eğitimde aktif ve pasif niyet şablonunda görüldüğü üzere; 1 ve 2 numara alana dair nasıl çalışmalar yapabilirizi göreceğiz. Bu alanda yaptığımız çalışmaların meyvesini yemek adına oluşturabileceğimiz bileşik etkiyi göreceğiz.

Jack Butcher – Visualize Value

Görselde de görüldüğü üzere SEO ile funnelkafasi.com için yapacağımız uygulamalar bize bileşik etkiyi oluşturacak ve arzu ettiğimiz organik trafiği sağlayacak.

Sürekli kesintiye uğrayan trafiğin aksine kendi organik aramalarımızı oluştururken siz de bu sürece tanıklık edin. Sonrasında bu uygulamaları kendi ürün/hizmetlerinize uygulayarak organik bir varlık inşa etmeye başlayın.

Eğitim Konu Başlıkları:

  • Funnel Kafasıyla SEO Bakışı
  • Organik vs Paralı Trafik
  • Teknik SEO Uygulamaları
  • On-Page SEO Uygulamaları
  • İçerik Ağacı ve Stratejileri

Funnel Kafası gözünden tüm sürece tanıklık etmek adına eğitime katıl ve adım adım uygulamaları izle!

Eğitime Katıl ⌲

Eğitim henüz kayıtlara açılmamıştır.

Not: Uygulamalı ve Funnel Kafası sitesi üzerinden anlatılacak bu eğitim ilk olarak canlı yayınlarla ve adım adım ilerleyecek olup, tüm sonuçlar grafikler ve raporlar aracılığıyla paylaşılacaktır.

14 Aralık itibariyle Güncel Search Console ve Google Analytics Verileri:

Funnel Kafası Search Console
Funnel Kafası Google Analytics