(Bölüm 1/4) Funnel Kafası Sistem Manifesto

✦ 4 bölümden oluşan Funnel Kafası Sistem Manifesto serisi, danışmanlar için hazırladığımız eğitimi ve düşünce yapımızı tanımanız adına çok değerli.

Eğer bu manifesto serisi size anlamlı geliyorsa, Funnel Kafası Sistem Eğitimi‘ne katılıp dijital pazarlama danışmanlığıyla kârlı ve sürdürülebilir bir yapıyı nasıl kuracağınızı öğrenebilirsiniz.

Öncelikle neden bu eğitim için ”sistem eğitimi” ismini seçtiğimizi açıklayalım. Bu sayede sistem eğitimini dışarıdaki tüm eğitimlerden ayıran şeyi de anlatmış oluruz.

Funnel danışmanlığı süreçlerine sadece eğitim alanındaki insanlara danışmanlık vererek başladık. Sektörde gördüğümüz en büyük sorunlardan biri eğitim verenlerin bir eğitimde kendi alanıyla ilgili tüm her şeyi aktarma çabasıydı.

Oysa herhangi bir eğitim işini büyütmek tıpkı karmaşık bir sektörde şirket kurmak gibi zor ve sancılıdır.  Sayısız problem, her gün defalarca ortaya çıkan farklı sıkıntılar ve nasıl teklif oluşturduğunu anlamadığın bir sürü rakip.

Ancak kimse herkese her şeyi satmak isteyen insanlarla yola çıkmak istemiyor. En azından gerçekten başarıyı ve sürdürülebilirliği isteyenler.

Düşünsenize bir alanla ilgili eğitim alacaksınız. Pazarlama, satış, finans, operasyon, müşteri hizmetleri vb. gibi üniversite müfredatına benzeyen 147+ saat eğitim içeriğini hepsinde uzman olduğunu söyleyen tek bir kişiden tek seferde almak ister misiniz?

İşte mesele ”Danışmanlık İş Modelinizi Kurun ve Büyütün” tarzı eğitimlere geldiğinde de durum çok farklı değil. Piyasadaki herkes bu alanın her kademesini anlatabileceğini ve size sunabileceğini düşünüyor. Sence pazarlama, operasyon, satış, müşteri hizmetleri, strateji, sistem vb. gibi tüm alanları tek seferde tek bir insandan öğrenebilir misin? Bu insan bu kadar alanda uzman olabilir mi?

Biz de zamanında böyle kurslara kayıt olduk. Ancak çoğunun %15’ini bile tamamlamadan ve hatta modası geçtikten sonra izleyebildik. Ya da yarı yolda enerjimiz tükendi ve içerikler bir kenarda şifresini dahi unuttuğumuz modüllerde yerini aldı.

Bu yüzden biz tamamen farklı bir yaklaşımla konuyu ele alacağız. Yine Funnel Kafası’na yakışır bir tarzda. Bir danışmanlık iş modelini kârlı ve sürdürülebilir bir yapıya dönüştürmek için ihtiyacın olan tek bir şey var.

Nedir bu? Sistem.

İş modelinin her bir aşamasını istediğin kadar kusursuz tasarla, eğer günün sonunda bir sistemin yoksa;  yorulacaksın, canın sıkılacak, müşterilerini ve ekibini memnun edemeyeceksin ve vazgeçeceksin.

İyi bir satış kabiliyetin olabilir. Her görüştüğün müşteriyi ikna ediyor olabilirsin. Ama beklentilerini yönetemez ve mutlu edemezsen bitersin. Facebook ve Google kasların çok güçlüdür, ama bunlarda istikrarı sağlayacak ve düzenli olarak gelişimi tetikleyecek bir sistemin yoksa tükenirsin.

Yıllar içinde Funnel Kafası olarak şunu net bir şekilde fark ettik. Sistem kurmak danışmanlık yapmaktan daha zor. Ekip olarak sürekli çok çalışıp müşterilerimizi en üst seviyede memnun ettiğimizde işin geri kalanının bir şekilde ilerleyeceğini düşündük. Ama yanıldık.

Şu kısma tekrar dikkat çekmek istiyorum. Danışmanlık iş modelinde sizi kafa rahatlığına kavuşturacak sistemi kurmak danışmanlık yapmaktan çok çok daha zor.

Herkes danışmanlık yapabilir. Gider 1-2 tane kurs alır. Udemy’den eğitimler tüketir. Bir isim belirler, teklifini oluşturur ve sonra piyasaya çıkar. Bunda bir kısıt yok zaten hepimizin bildiği gibi.

Ama iş danışmanlığı kârlı ve sürdürülebilir bir hale getirmeye geldiğinde insanlar gerçeklerle yüzleşir. Karşılaştığınız zorluklar, ekip ve müşteriyle ilgili yaşadıklarınız aslında doğru bir sistem kurup kurmadığınıza dair çok önemli testlerdir.

Biliyoruz kendi alanınızla ilgili bilgi seviyenizi en üst düzeyde tuttuğunuzda danışmanlık işinin geri kalanında sorunsuz çalışacağını düşünmek istiyorsunuz. Hatta bir şekilde işler yürür birileri bizim yerimize sistem kurar diye düşünüyor da olabilirsiniz.

Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi iş tüm yapıyı kârlı ve sürdürülebilir bir hale dönüştürmeye yani size ve hayatınıza hizmet eder bir hale getirmeye geldiğinde sistem kurmaktan başka bir çareniz yok.

Burada kastettiğimiz sistem Trello kurup müşterileri orada yönetmek, ya da çizdiğiniz 1-2 zihin haritası falan değil.

Düzenli müşteri akışı sağlayan ve size seçme imkanı sunan sistemden bahsediyoruz. Müşteriyi beklentilerini yöneterek içeri aldığınız ve daha ilk andan etkilediğiniz bir sistemden bahsediyoruz. İstikrarlı bir şekilde sonuçlar aldığınız ve bunları doğru şekilde aktardığınız bir sistemden bahsediyoruz. Size kendiniz, eşiniz ve ailenizle kafa rahatlığında vakit geçirmenizi sağlayacak bir sistemden bahsediyoruz.

Sizi günlük endişe ve telaşlardan uzak tutacak kadar iyi çalışan bir sistem bu. Çünkü yetenekler değil sistemler kazandırır.

İşte bu yüzden bu eğitim bir ”sistem eğitimi.” Danışmanlık iş modelinin kalbi, en önemli problemi, merkezi ve can damarı sistem olduğu için.

Her zaman olduğu gibi çok açık olmakta fayda var. Bu eğitim içerisinde size Facebook, Google, Email falan anlatacak değiliz. Zaten her yerde görüp dinleyip uygulayabileceğiniz sayısız pratik var. Kendi kaynaklarımızı da dilerseniz sizle paylaşırız.

Biz bunun yerine size kendi iş modelinizi güçlü kılacak ”sistem”i anlatacağız. Çünkü sistemi olmayan bir işletme zamanla bir kaynak olmaktan daha çok bir yüke dönüşür.

Bu sebeple bu eğitimde dijital danışmanlıkta bir sistem kurmanız için ihtiyacınız olan tüm kaynakları bulacaksınız. Bu kaynakları bizle dinlemekle kalmayacak onları uygulayacağımız yolculuğua bizimle beraber çıkacaksınız.

İşte bu yüzden bu eğitimin adı ”Sistem Eğitimi.”

Manifestonun 2’nci serisinde danışmanlık iş modelinde yapmanız ve yapmamanız gerekenleri Funnel Kafası perspektifinden ele alacağız. Dışardaki herkesten farklı olarak biz bu iş modeline nasıl yaklaşıyoruz size anlatmaya çalışacağız.

Manifesto 2. Bölüm Oku⌲