(Bölüm 2/4) Funnel Kafası Sistem Manifesto

✦ 4 bölümden oluşan Funnel Kafası Sistem Manifesto serisi, danışmanlar için hazırladığımız eğitimi ve düşünce yapımızı tanımanız adına çok değerli.

Eğer bu manifesto serisi size anlamlı geliyorsa, Funnel Kafası Sistem Eğitimi‘ne katılıp dijital pazarlama danışmanlığıyla kârlı ve sürdürülebilir bir yapıyı nasıl kuracağınızı öğrenebilirsiniz.

Dijital pazarlama danışmanlığına diğerleri gibi bakmıyoruz.

Bu işi tanımlama şeklimiz ”az müşteri, çok memnuniyet”. Şimdi bunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım.

İlk olarak ”az müşteri” ne demek?

Danışmanlık aleminde öyle bir erozyon var ki, bu işi anlatanlar sürekli yeni müşteri bulma, işi ve ekibi büyütme gibi kompleks konuları sanki basitmişcesine sunmayı çok seviyor.

Hatta işi bir nokta daha ileri götüreyim. Danışmanlık işini dahi ölçeklemek için 20-30 adımlı funnel diyagramlarını paylaşıp duruyorlar. Sanki böyle bir yapıyı kurmak, işletmek ve optimize etmek çok kolaymış gibi.

Kendiniz ya da müşterileriniz için bu kadar kompleks sistemleri hadi kurdunuz diyelim. Bunu işletmek, çalıştırmak ve sürdürecek enerjiyi bulmak kolay mı? Değerli vaktinizi böyle bir yapıyı başarıya ulaştırmak adına her bir müşteri için sarfedebilecek misiniz?

Hasan ile piyasayı neredeyse 4 yıldır takip ediyoruz. Birileri sürekli göz alıcı sistemler, karmaşık funnel’lar, yok otomasyonlar vs gösterip duruyor. Açıkcası bunları izlemesi bile çok can sıkıcı.

Sizin değerli vaktinize ve enerjinize değmeyecek işleri burada anlatmamaya özen göstereceğiz. (Zaten bu zorlayıcı satış tekniklerinden yorulduk artık. Biraz empati istiyoruz.)

Bizim danışmanlık felsefemiz şu:

 • Empati ve değer odaklı yaklaş, zorlayıcı taktikler kullanma ve kullandırtma
 • Kompleks ve 30+ adımlı funnel’lara bel bağlama
 • Herkese her şeyi sağlamaya çalışma, 360 derece hizmet verme
 • Sahte müşteri yorumları kullanma ve kullandırtma
 • Mutlu edemeyeceğin müşterilerle yola çıkma
 • Hayatını alt üst edecek bir yapıyla ömrünü geçirme

Evet yukarıdaki maddelerin çoğunu %90 danışman dikkate almıyor ve umursamıyor. Bu durumda aklına şu soru gelebilir ben nasıl davranacağım ve neye yatırım yapacağım.

Sistemlere yatırım yapacaksın. Zamansız, denenmiş ve ispatlanmış, empati ve değer odaklı danışmanlık sistemleri her zaman çalışır.

Bizim danışmanlık sistemiz en yalın haliyle şunları içeriyor:

 • Karşımıza çıkan engelleri anlamaya ve onların üstesinden gelmeye yarayacak bir mantalite.
 • Ekonomik açıdan değerli bir işi kurmanın temelleri.
 • Yeteneklerimizle piyasanın ihtiyaçlarını birleştirecek bir danışmanlıkta ustalaşmak.
 • Uzmanlığımızı ve değerlerimizi sunmamızı sağlayacak güçlü bir teklif.
 • Müşterileri bize çekecek ve verimli akışlar oluşturacak yalın bir funnel.
 • Fikirlerimizi, düşüncelerimizi ve yetkinliklerimizi kârlı ve sürdürülebilir gelire dönüştürmek adına yapılacak satış.

Yani diğer bir deyişle hem sizi hem müşterilerinizi memnun edecek ve size güzel geri bildirimler kazandıracak bir sistem. Çalıştığımız dijital pazarlama danışmanlardan birinin yorumunu sizinle paylaşıyorum.

….

İşte asıl fark burada oluşuyor.

Dışarıda danışmanlıkla ilgili sayısız taktik görebilirsiniz. Belki bir kısmı ilk etapta da işe yarayabilir. Ama asıl sorulması gereken soru şu: ”Ben kimlerle çalışmak istiyorum? Vaktimin önemli bir parçasını ne tip müşterilere sarfetmek niyetindeyim?”

Belli bir aşamada iş hep şuraya gelir. Biraz huzur. Bu sebeple karmaşık, sonuca götürmeyecek ve belki de aldatıcı yapıları size hiç bir zaman sunmayacağız. Çünkü asıl düşmanınız bu tür şeylere vakit harcamak.

Akıllı danışmanlar kararlarını düzgün şekilde veren, eksi ve artılarını göz önünde bulunduran, farklı seçenekler arasında kıyas yapan ve sonunda tercihini yapan insandır. Onların yüksek ama realistik standartları vardır. Yine onlar öğrendiklerini hem kendi işleri için hem de danışmanları için uygulama koyar ve bunun karşılığını almayı bilirler.

Asıl mesele her zaman nasıl bir sistem kurduğumuz ve bunu nasıl işlettiğimiz. Danışmanlık iş modelinin karanlık tarafını az buçuk gören herkes yukarıda anlattıklarımızın ne demek olduğunu ve nasıl bir fark yaratacağını çok net anlayabilir.

Bu sebeple Funnel Kafası’yla 1-1’de çalışan danışman, eğitmen ya da koçlar ne demek istediğimizi çok net şekilde anlarlar.

Sistem her zaman kazanır. Bunu sistemiz bir yapıyla vaktini ve nakitini tüketenler, bunu acı bir şekilde tecrübe edenler çok daha iyi bilir.

İşte sırf bu sebeple bu yolculukta size rehberlik edecek birileriyle çalışmak çok kıymetlidir.

Bir sonraki yazıda danışmanlık işinde öğrendiğimiz en önemli 5 çıkarımı sizinle paylaşacağız.

Manifesto 3. Bölüm Oku⌲